Beslenme ve Diyet Birimi
19 Mart 2021

MİSYONUMUZ

Hasta ve danışanlarımızın yeterli ve dengeli beslenmeleri, sağlıklarının korunması iyileştirilmesi ve yaşam kalitelerinin artırılması amacıyla, uluslararası standartlar çerçevesinde belirlenen niteliklere uygun, evrensel düşünce ve değerlere sahip, ülke ve dünya kültürüne saygılı diyetisyenler olarak bilim ve teknolojiye dayalı uluslararası standartlarda Beslenme ve Diyet hizmetleri sunmaktır.VİZYONUMUZ

Dr. Sami Ulus Kadın Doğum ve Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Beslenme ve Diyet Bölümünün Ulusal ve Uluslararası düzeyde tanınan, tercih edilen, toplumun ve hastalarının sağlıklı beslenmesine ve gelişimine katkı veren, sürekli kendini yenileyen ve toplumu ve hastalarını bilgilendiren etkinlikler yapmayı hedefleyen örnek ve lider bir kurum olmasını sağlamaktır.


BİRİM TANITIMI

Beslenme ve Diyet Bölümü, sağlıklı beslenmeyi hastalarına ve danışanlarına öğreterek yaşam kalitenizin artmasına yardımcı olmaktadır. Dr. Sami Ulus Kadın Doğum ve Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Beslenme ve Diyet Hizmetleri Bölümü diyetisyenleri ile bilimsel, güncel ve doğru bilgilere ulaşarak, sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürdürülebilirsiniz.

Sağlıklı ve zinde bir hayat için yaşamınızın her döneminde yeterli ve dengeli beslenmeyle ilgili doğru bilgilere sahip olmanız ve bu bilgileri yaşamınıza geçiriyor, uyguluyor olmanız gerekmektedir. Kaliteli bir yaşam ve sağlığın sürdürülebilmesi için sağlıklı beslenme ilkelerinin kişilere kazandırılması esastır.

Diyet Polikliniğimize başvuran hasta ve danışanların yaş, boy uzunluğu, vücut ağırlığı, beslenme alışkanlıkları, yaşam tarzları, fiziksel aktiviteleri, akut-kronik ve metabolik hastalıklarına
ve laboratuvar sonuçları verilerine göre kişiye özel beslenme programı yazılır, eğitim verilir ve düzenli aralıklarla kontrollere çağrılır.

Toplumda sağlıklı beslenme bilincini oluşturarak yaşam kalitesini yükseltmeyi amaçlayan Dr. Sami Ulus Kadın Doğum ve Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Beslenme ve Diyet Bölümü Diyetisyenleri, Altındağ ana binamız – Beştepe yerleşkemiz ve Balgat’taki  polikliniğimiz yatarak tedavi gören ve ayaktan Poliklinik hizmeti alan hastaların tıbbi beslenme tedavilerini programlayarak, hasta iyileşme sürecini hızlandıracak beslenme hizmetlerini vermekte olup uygulama ve takibini yapmaktadır.

Bireye özel bir beslenme planı hazırlayan Beslenme ve Diyet Hizmetleri Bölümü, poliklinik hizmetlerinde hasta ve danışanlarına yeterli, dengeli ve doğru beslenmeyi de öğreterek ve davranış değişiklikleri sağlayarak yaşam kalitelerinin artırılmasını da hedefleri arasında tutmaktadır.

Diyet polikliniğimizde bebek ve çocukluk dönemi malnütrisyon ve obezite tedavisinin yanı sıra aşağıdaki hastaların beslenme ve diyet tedavisi de verilmektedir.
Yeterli dengeli beslenme, çocuk çağı diyabeti, gebelik-emziklilik dönemi, yaşına uygun bebek çocuk beslenmesi, sindirim sistemleri hastalıkları, alerji hastalıkları, metabolik hastalıklar gibi durumlar için diyetler hazırlanıp hastalar düzenli aralıklarla kontrole çağırılmakta eğitimleri verilmektedir. 


YATAN HASTA BESLENME VE DİYET HİZMETLERİ

Beslenme ve Diyet Bölümü Diyetisyenleri, hastalar kliniklere kabul edildikten sonra hekimler ve hemşireler ile multi-disiplener olarak çalışmaktadırlar. Klinik doktorunun konsültasyonu ile hastaya ve hastalığa özgü beslenme programı diyetisyen tarafından planlanarak yatan hastalara uygulanmaktadır.

Onkoloji, enfenksiyon, pediatrik yoğun bakım, büyük çocuk, endokrin, bebek servisi, nefroloji, acil gözlem, cerrahi, yenidoğan yoğun bakım, kardiyoloji, kardiyovasküler cerrahi, kadın doğum kliniği diyetisyenlerimiz tarafından belli aralıklarla yapılan vizitler ile hastanın beslenme durumu takip edilmekte, tüm diyet aşamalarında hasta ve refakatçisi bilgilendirilmektedir.

Mutfak sorumlu Diyetisyeni ile Klinik sorumlu diyetisyenleri koordineli ve titiz bir şekilde çalışarak, hastalarımıza yemek hizmetinin en iyi şekilde ulaşmasını sağlamakta ve bunlarla ilgili tedbirleri almaktadırlar.

Hastalar taburcu edilirken gerekli diyet eğitimleri yazılı ve sözlü olarak da hastaya verilmektedir.


Yatan hastalardan endikasyonu olanlara, doktor konsültasyonuyla beslenme durumları değerlendirilerek enteral/parenteral beslenme planları yapılıp, takip edilmektedir.


Diyetisyenlerimiz 

Merkez Bina Diyetisyenlerimiz

Dyt. Ayşe Ayvacı (Çocuk Beslenmesi)

Uzm.Dyt.Fatma Nur Genç (Endokrin ve Obezite Beslenmesi)

Dyt.Gizem (Nörolojik Hastalıklarda Beslenme)

Dyt.Melike Uyanık ( Metabolik Hastalıklarda Beslenme)

Dyt.Vesile Cançatal  (Çocuk Beslenmesi)

 

Beştepe Ek Binası Diyetisyenlerimiz

Dyt. Elif Altundağ  (Çocuk Beslenmesi)

Dyt. Fatma Esen (Çocuk Beslenmesi)

Dyt.Şükrü Arman Aksoy  (Çocuk Beslenmesi)