T.C.SAĞLIK BAKANLIĞI Ankara İl Sağlık Müdürlüğü SBÜ Ankara Dr.Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi

T.C.SAĞLIK BAKANLIĞI Ankara İl Sağlık Müdürlüğü SBÜ Ankara Dr.Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Çocuk Cerrahisi Poliklinikleri

Güncelleme Tarihi: 27/10/2020

Çocuk Cerrahisi Kliniği

Çocuk cerrahisi bölümü, 0-18 yaş arası çocukların, cerrahi girişimden fayda göreceği düşünülen ya da bilinen doğumsal anomalilerini ve edinsel hastalıklarını, mevcut tanı yöntemlerini uygun biçimde kullanmak yolu ile teşhis ederek cerrahi disiplin içinde gerekli girişimi planlamayı amaçlar. Hastanemizin çocuk cerrahisi bölümü, 1983 yılından beri modern anlamda bir işleyişe kavuşarak uzman yetiştirmek üzere asistan almıştır. Bu tarihten günümüze kadar kliniğimizden çok sayıda çocuk cerrahisi uzmanı yetişmiş olup kendileri halen ülkemizin çeşitli bölgelerinde devlet veya üniversite hastanelerinde hizmet vermektedirler.

Sunulan Hizmetler:

• Poliklinik hizmeti
• Klinik hizmeti
• Ameliyatlar (yenidoğan, çocuk ameliyatları, küçük cerrahi girişimler)
• Hastanemizin diğer servislerinden ve ilimizin diğer hastanelerinden istenen konsültasyonların karşılanması
• Asistan eğitimi ve ilgili branş asistanlarının rotasyon eğitimi

Poliklinik Hizmeti

Hafta içi Pazartesi-Perşembe  08:00- 16:30 saatleri arasında Cuma günleri eğitim programımız nedeniyle merkez binasındaki polikliniğimizde 10:30-16:30 saatleriarasında, Beştepe binasındaki poliklinikte 10:00-16:30 saatleri arasında hastane poliklinik binası giriş katında bulunan bir adet çocuk cerrahisi polikliniğinde ve Beştepe  ek binasında bulunan bir adet çocuk cerrahisi polikliniğinde  hizmet sunulmaktadır. Hastalarımız mhrs sisteminden  randevu alabilecekleri  gibi doğrudan çocuk cerrahisi polikliniğine bilgi işlemden kayıt yaptırabilmektedirler  ayrıca müracaat hekimliğine başvurarak hekimin önerisi doğrultusunda polikliniğimize yönlendirilebilirler. Genel durumu  iyi olmayan veya aciliyet gösterdiği düşünülen hastaların hastanemiz acil polikliniğine başvurmaları halinde, çocuk cerrahisini ilgilendiren bir rahatsızlıktan şüphe edilirse mümkün olan en kısa süre içinde tarafımızdan değerlendirilmektedir.

Klinik Hizmeti

Kliniğimizin yataklı servisi ve ameliyathanelerimiz Beştepe ek binasında  2. Kat C ve A bloklarda yer almaktadır . Kliniğimiz 27  yatak kapasitesine sahiptir. Yenidoğan cerrahisi, baş-boyun cerrahisi, toraks cerrahisi, kasık bölgesi cerrahisi, gastrointestinal sistem cerrahisi,Üriner sistem cerrahisi,  genital bölge cerrahisi başlıca uygulama alanlarımızdır. Cerrahi ve klinik bakım uygulamalarımıza, son literatür bilgilerinin ışığında, elimizdeki olanaklar elverdiğince güncel yaklaşımları ilave etme gayretindeyiz. Yıllık ortalama 3000-3500 arasında ameliyat yapılmaktadır.

Hatırlanması Gereken Hususlar:

• Poliklinikte görülüp ameliyatına karar verilen ve aciliyeti olmayan hastaların gerekli kan tetkiklerinin yapılmasının ardından ameliyat randevuları verilmektedir.
• Hafta sonu ve tatillerde poliklinik ve randevulu ameliyatlar dışında tüm hizmetlerimiz devam etmektedir.
• Telefon ile randevu verilmemektedir.
• Kliniğimizden taburcu olmuş hastalarımızın takibi polikliniğimizde yapılmaktadır.

Bazı Bilgiler:

Çocuklarda her karın ağrısı, özellikle kusma ile birlikte ise ciddiye alınmalı ve bir hekime danışılmalıdır.
Çocuklarınızın vücudunun herhangi bir yerinde elinize gelen kitle veya yumru varsa gecikmeden bir hekime başvurunuz.
Çocuğunuzdaki rahatsızlığın muhtemelen ameliyat gerektireceğini tahmin ediyor veya biliyorsanız lütfen hastaneye başvurmadan önce çocuğunuzu beslemeyiniz.
Ameliyatlarımızın hemen tümü genel anestezi altında yapıldığı için acil olmayan olgularda çocuğunuzun anestezi almasına engel hali varsa, bu durum giderilene kadar ameliyat ertelenebilmektedir. Bu erteleme çocuğunuzun sağlığını riske atmamak için yapılmaktadır.
Evlerde kullanılan yakıcı temizlik maddelerinin içilmesi sonucu oluşan ağız ve yemek borusu yanıkları sık karşılaştığımız vakalardandır. Bu durum, çocukta yıllarca sürecek tedaviler gerektiren ciddi hasara neden olabilmektedir. Lütfen çocuklarınızın yağ çözücü, kireç çözücü, lavabo açıcı ve bu tür maddeleri içmemesi için gereken önlemleri alın. Bütün temizlik maddelerini çocukların erişemeyeceği yerlere koyun. Onları eğitin ve yakınlarınızı, komşularınızı uyarın

 IMG_1855.JPG 
IMG_6470.JPG 42e30212-5c15-46d7-a45c-72915fa158fe.jpg
                                                                                                                                                     

Hekimlerimiz